Historie hasičského sdružení v Litenčicích

Vážené sestry, vážení bratři, milí hosté.

 

V roce 2006 jsme se zde sešli, abychom oslavili významné jubileum k výročí historie trvání sdružení hasičů v Litenčicích, je to přesně 110 let od založení hasičského sdružení.

 

K tomu, abychom toto jubileum důstojně oslavili, je nutné se v čase vrátit k historii hasičstva v českých zemích.

První zmíňka o sborech hasičských je datována do let 1868. Za zakladatele je možné považovat pana Tita Kršku, starostu města Třebíče pana Hynka Přerovského, radního města Třebíč pana Aloise Haska a měšťana pana Josefa Hanáka. Tento první hasičský sbor nebyl ještě ryze českým sdružením, však velmi pilným v boji s požáry. V době německého tlaku a odstoupením českého zastupitelstva se tento sbor stal německým sdružením. Český vlastenec Titus Krška však ve snaze zřídit sbory hasičské, zakládá 8. června 1871 ve Velkém Meziříčí sbor ryze český. Po vzoru Velkého Meziříčí sbor hasičský zakládají v roce 1872 města Velká Bíteš, Jevíčko a Krásná. V roce 1873 přibývají Náměšť u Brna, Opatovice, Telč a Uh. Hradiště. V dalším roce pak Bílovice, Brtnice, Hovorany, Hranice, Kojetín, Kunovice, Malenovice, Měřín a Olešnice.

 

 

Po vzoru těchto průkopnických obcí se do již veliké rodiny hasičů přidávají i Litenčice. Píše se rok 1896, kdy za velikého přispění barona Podstatzkého a p. Dr. Josefa Švarce je sbor díky jejich darům založen. V době vzniku sboru hasičského v Litenčicích obec čítá 140 domů. V Litenčicích je provozováno polní hospodářství a celkem 28 malých živností řemeslných.

Vznik sboru hasičského byl podporován i starostou obce panem Janem Suchomelem, rolníkem. V obecní radě byly i rolník Josef Šatný a stolářský mistr Jan Saibert. Obecní výbor v roce 1896 byl jednohlasně srozuměn se zařízením sboru a prokázal svou ochotu tím, že povolil obnos asi 600 zlatých, ku zbudování velmi významného a praktického skladiště pro nářadí hasičské.

Prvním předsedou sboru byl Dr. Josef Švarc, náčelníkem Ludvík Marek – polesný, a jednatelem Jan Saibert – stolářský mistr. V roce 1898 byl předsedou sboru Jan Šustek – nadučitel, náčelník stále Ludvík Marek a jednatelem je stále Jan Saibert.

Sbor vlastnil v roce 1898 čtyřkolovou stříkačku dvouproudní, starší stříkačku čtyřkolovou jednoproudní, žebř posunovací, 2 žebře kamzíkové, 140 metrů hadic, háky, žebře přistavovací, svítilny a pochodně. To vše v úhrně cca 2000 zlatých. V roce 1898 měli hasiči v Litenčicích za sebou i 7 požárů.

Litenčice v roce 1897 čítali 139 domů, 420 mužských obyvatel a 540 obyvatel ženských. Členů bylo 40. Z historických údajů byly všechny požáry do roku 1897 způsobeny neznámým žhářem, úhrn škod byl 4300 zlatých, zachráněný majetek nespočetně vyšší.

 

 

Již v těchto dobách i z důvodu cca 30000 členů, byly jednotlivé sbory děleny do žup. Litenčický hasičský sbor byl zařazen do župy 13. pod zprávu soudního okresu Zdounky. Tato župa čítala v roce 1890. 1019 domů, 12,480 obyvatel. V roce 1898 bylo sídlo této župy ve Zborovicích, kdy výbor byl složen z předsedy Františka Šamánka, místopředsedou panem Glozygou, pokladníkem Františkem Urbáškem a župním dozorcem panem Zlámalem. Ve výboru byly i pánové Hrab, učitel a velitel sboru z Morkovic, pan Dufek , velitel sboru v Kvasicích, pan Robenek a pan Vrána, místovelitel z Prasklic. Celý soudní okres Zdounky v roce 1898 sdružoval tyto sbory – Zdounky (1876), Roštín (1881), Střílky (1887), Morkovice (1887), Počenice (1888), Prasklice (1889), Pačlavice (1895), Cetechovice (1896), Litenčice (1896), Zborovice (1897)Troubky (1896) a Lubná /1898).

 

Hasičské sdružení v Litenčicích má od svého počátku velmi pestrý život. Listováním v historických kronikách a spisech, jsem se v myšlenkách přenesl do doby minulé. Při pročítání záznamů o požárech, o cvičeních a o všech akcích hasičů v Litenčicích, Vás mysl donutí popustit fantazii uzdu a budete se snažit si tu dobu představit.

Sbor pomáhal při zdolávání požárů v širokém okolí, Strabenice, Nítkovice, Hoštice, Lísky, Cetechovice, Kunkovice, Nemochovice. Vždy se účastnil v hojném počtu a výčet uchráněných stavení a majetků je ohromný. Dokonce i kritiku jsem v kronikách nacházel, kdy v roce 1910 vypukl požár v Hošticích v domě pana Martiše.

 

Cituji : V nesnázi a blátě jelo 15 bratří a pracovali na odklízení svědomitě ač viděli proti své dobré vůli málo ochoty ze strany občanstva Hoštického, kteří ani potřebné náčiní půjčiti nechtěli, tím méně by pomohli sami pracovati.

Bohužel i tyto nesnáze zanesl do kroniky náčelník bratr Munclinger. Bratři hasiči se účastnili i pohřbů, kdy v roce 1910 vyprovodili na své poslední cestě barona Podstatzkého.

V roce 1911 byl v Litenčicích zřízen okrsek Litenčický, jež sdružoval obce Roštín, Cetechovice, Chvalnov, Střílky, Strabenice, Hoštice, Litenčice a Nítkovice. Toto opatření bylo z důvodu rozlehlosti okresů a úkol okrsku byl vzdělávat a pilně připravovat členy sborů přilehlých.

Velmi dlouho bych zde mohl popisovat naši historii. Bohužel v kronikách schází nemálo zajímavá a jistě bohatá část le 1914 – 1920. Z historických svazků listů Hasičských, dokáži zmapovat a vycítit život našeho sboru. I díky tomu, že v době první světové války bylo několik našich bratří ve válce zabito. Tento krutý osud se nevyhnul žádnému sboru a v době války museli být zřizovány sbory záložní, většinou starších členů a dokonce jednotky ženské.

Sbor hasičů v Litenčicích i po válce fungoval pilně a kronika je plná záznamů. Dokonce v roce 1930 byl obnoven hasičský slib, jenž složilo do ruk náčelníka bratra Kočíře 34 členů. V záznamech let po válečných a meziválečných je cítit i zájem dobrovolných hasičů o budoucnost svou, svých rodin a celého národa. Doba byla těžká, ale dobrovolní hasiči se snažili ji zpříjemňovat nejen sobě, ale i široké veřejnosti pořádáním zábav a divadelních představení. Jako jeden z příkladů uvedu divadelní představení Pravda na útěku, kterou sbor dobrovolných hasičů sehrál 22. listopadu 1936.

Opravdu dlouho a dlouze přednášet o historii našeho sboru dobrovolných hasičů v Litenčicích, díky bohaté historii, by mi bylo ctí a činil bych tak s velkou dávkou hrdosti. Je jedno zda v kronikách jsou záznamy pod hlavičkou dobrovolných hasičů , československého svazu hasičstva či místní jednotka československé požární ochrany.

Vždy je jasná myšlenka, zájem a snaha společně udržovat, tmelit a dál rozvíjet smysl práce dobrovolného hasiče.

 

Trvání sboru dobrovolných hasičů jde rozdělit na tři úseky.

Historii jsem se snažil Vám s úctou a hrdostí, díky 120 letům trvání, přiblížit.

Současnost je pokračování v tradici odkazu zakladatelů sboru zde v Litenčicicíh. V současné době sbor sdružuje …. členů, z nichž je … mužů, … žen a … dětí.

Díky zastupitelstvu městysu Litenčice, který sbor dobrovolných hasičů podporuje, bude odkaz dále pokračovat. Velkou snahu a píly věnujeme výchově nejmladších členů. Snažíme se naučit je základům požární ochrany, snažíme se jim přednést myšlenku dobrovolných hasičů. Snaha o výchovu slušných a poctivých lidí, snaha o podporu myšlenky pomoci bližnímu svému, nejen při požáru, je prioritní úkol pro současnost. Děti se úspěšně věnují požárnímu sportu a závodům požárnické všestrannosti, kde dokazují svou šikovnost a vědomosti. Děti se účastní i různých společenských akcí, které společně s městysem Litenčice pořádáme.

Mužská i ženská část našeho sboru celoročně pracuje pro zachování odkazů tradic a kultury v naší obci. Pořádání ostatkových průvodů, stavění máje a rozsvěcení vánočního stromu jsou jen jako příklad. Pomoc při neštěstích jako povodně ve Strabenicích, či drobné požáry a pomoc při těchto událostech, jsou samozřejmostí.